Bezpiecznie stosowanie

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

Wyróżniamy trzy podstawowe sposoby aplikacji:

  • aromatyczna
  • zewnętrzna
  • doustna

Wszystkie te metody są bezpieczne jeżeli stosujemy się do nich w odpowiedni sposób.

Aromatyczna

Zmysł węchu jest narzędziem, które bardzo mocno oddziałuje na organizm ludzki. Może wywołać potężne fizyczne i emocjonalne reakcje i odczucia. Poprzez szybkie pobudzanie receptorów olejki angażują wszystkie elementy układu oddechowego – i nie tylko – w tym mają ogromne znaczenie dla naszego mózgu.

Działanie olejków może wpływać na zapach, emocje, zachowanie ludzkie czy pamięć. Każdy olejek ma inne właściwości – niektóre pobudzają lub orzeźwiają, inne uspokajają.

Najwygodniejszym sposobem stosowania tej metody jest rozpylenie olejków za pomocą dyfuzora. Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, możemy nalać kilka kropli olejku na dłoń i wdychać umieszczając ją pod nosem.

Aby zapach olejków pozostał w naszym otoczeniu na dłużej, warto wypróbować kilka innych sposobów ich używania, takich jak:

  • skropienie wacika kilkoma kroplami olejku i umieszczenie go w kratce wentylacyjnej w samochodzie, co spowoduje rozprzestrzenienie się zapachu w całym pojeździe;
  •  wykorzystanie olejku w codziennych pracach domowych, np. dolanie kilku kropli do wsadu prania, co wzbogaci jego zapach, lub używanie jako spray do czyszczenia mebli czy dywanów.

Miejscowo na skórę

Zewnętrzna metoda, czyli aplikacja miejscowo na skórę.
Nakładanie olejków bezpośrednio na skórę, po rozcieńczeniu z olejem kokosowym, powoduje ich bardzo skuteczne działanie i przenikanie wgłąb układu krążenia.

Olejki – z racji tego, że mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w tłuszczach – łatwo wnikają w skórę. Istnieje też szereg metod, które jeszcze ułatwiają ich wchłanianie, np. używanie światła do masażu, co zwiększa przepływ krwi i ułatwia dystrybucję olejku w każdy obszar ciała.

Aby obniżyć prawdopodobieństwo podrażnień skóry zaleca się stosowanie oleju nośnego (np. kokosowego). Rekomendowana proporcja przy użyciu frakcjonowanego oleju kokosowego to zwykle jedna kropla olejku eterycznego na łyżkę stołową oleju kokosowego.

Zazwyczaj zalecane jest stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia. Należy zacząć od najmniejszej możliwej dozy 1–2 krople – aby sprawdzić reakcję skóry. Aplikację można powtarzać co 4–6 godzin. Z racji tego, że każdy z nas ma inny organizm, dawka dla każdego może być inna.

Obszary naszego ciała, w które olejki dobrze się wchłaniają to: szyja, czoło i skronie, klatka piersiowa i brzuch, ręce, nogi i stopy.

Inne skuteczne metody zewnętrznego stosowania:
dodaj kilka kropel olejku do kąpieli przez co działa się bezpośrednio na część ciała objętą dolegliwościami;
zrób kompres zamaczając ręcznik w wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku i nałóż na żądany obszar;
dodaj do balsamu do ciała, aby wzbogacić jego skład.

Obszary wrażliwe na działanie olejków :
Tam powinno się je stosować bardzo ostrożnie lub w ogóle. Są to: oczy, okolice oczu, ucho wewnętrzne, uszkodzone części skóry, rany (chyba że używany jest olejek na ten problem – jak najbardziej jest on wskazany).

Doustna

Olejki eteryczne cechują się bardzo bogatą i długą historią kulinarną. Można je stosować jako suplementy diety lub dodatek do potraw, który wzbogaca ich smak. Po spożyciu olejki wprowadzane są przez układ pokarmowy bezpośrednio do organizmu, a następnie transportowane w pozostałe jego części. W wątrobie i innych narządach są metabolizowane, a później wydalane – jak wszystkie rzeczy, które spożywamy.

Skład olejków jest bardzo złożony. Każdy element posiada unikatowy zestaw wartości biochemicznych, które reagują z komórkami i narządami w naszym organizmie. Każdy z produktów posiada swoją dokumentację.

Bardzo ważne jest, aby stosować olejki bezpiecznie. Zawsze należy uważnie czytać załączone instrukcje stosowania, zalecenia, normy oraz uwagi dotyczące bezpieczeństwa.
Olejki mogą być wykorzystywane nie tylko jako pojedyncze preparaty, możliwe jest też tworzenie mieszanek. Dodawane do napojów czy potraw mają dużo silniejszy wpływ na ich smak niż zioła, ponieważ są bardziej intensywne. Olejki można zażywać doustnie również zamknięte w kapsułkach.

Scroll to top