Czym są olejki eteryczne ?

Jeśli kiedykolwiek poczułeś zapach róży, to już doświadczyłeś aromatycznych właściwości olejków eterycznych. Te naturalnie występujące, lotne związki aromatyczne znajdują się w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Mogą one łączyć obie rzeczy jak piękno i intensywność zapachu.

Olejki eteryczne nadają roślinom charakterystyczny zapach, chronią rośliny i odgrywają rolę w ich zapylaniu. Oprócz ich cech niezbędnych dla funkcjonowania roślin i pięknego zapachu, olejki eteryczne były już od dawna używane do przygotowywania żywności, zabiegów kosmetycznych oraz działań zdrowotnych.

Czym właściwie jest lotny związek aromatyczny?

W skrócie, związki te są małymi cząsteczkami organicznymi, które mają tendencję do szybkiej zmiany od stanu stałego lub ciekłego do stanu gazowego w temperaturze pokojowej. Nazywa się je lotnymi, ponieważ szybko zmieniają swój stan. Gdy po raz pierwszy otworzysz buteleczkę olejku eterycznego, od razu zwrócisz uwagę, że aromat jest silny i możesz go poczuć nawet z odległości. Fizyczne i chemiczne właściwości lotnych związków aromatycznych, z których składają się olejki eteryczne, pozwalają im szybko poruszać się w powietrzu i bezpośrednio oddziaływać z naszymi receptorami węchowymi. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że olejki eteryczne idealnie nadają się do zastosowań w aromaterapii poprzez ich wykorzystanie w utrzymywaniu zdrowego ciała i umysłu – a także w wielu innych zastosowaniach. Rodzaj lotnych związków aromatycznych obecnych w danym olejku eterycznym kształtuje jego aromat, oraz jego właściwości zdrowotne i fizyczne.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 3000 odmian lotnych związków aromatycznych. Rodzaj olejku eterycznego różni się w zależności od rośliny, jej rodziny botanicznej i gatunku. Odpowiedni stosunek poszczególnych składników aromatycznych występujących w danym olejku sprawia, że każdy z nich jest wyjątkowy, posiada pewne właściwości i dostarcza określonych korzyści.

Nawet w przypadku czystych olejków eterycznych pochodzących z jednej rośliny ich skład może się znacznie różnić w zależności od pory dnia, pory roku, lokalizacji geograficznej, metody i czasu trwania destylacji, roku uprawy i pogody. Sprawia to, że każdy etap procesu produkcji olejku ma wpływ na jego jakość i musi być ściśle kontrolowany. Olejki eteryczne mogą być szeroko stosowane i wpływać na nasze zdrowie emocjonalne, fizyczne oraz dobre samopoczucie. Mogą być stosowane jako pojedyncze olejki lub jako mieszanki różnych olejków eterycznych w zależności od doświadczenia użytkownika i pożądanych korzyści zdrowotnych.

Scroll to top