Zwalczaj i zapobiegaj wszawice naturalnie!

Czy to choroba „przeszłości”?

Jest XXI wiek, rok 2019. Brzmi dumnie. Obecne czasy, w których mamy możliwość żyć i rozwijać się, to luksus. Mamy dostęp do bieżącej wody, pożywienia, wszelkiego rodzaju mediów. Ponadto mamy również dużo większe możliwości w zwalczaniu chorób. Niektóre choroby, z upływem lat i  polepszeniem się sytuacji materialno – bytowej na świecie, można by uznać za „choroby przeszłości”. Jednak wszawica była obecna kiedyś i występuje też dziś. Jest obecna we wszystkich krajach świata, nawet tych wysoko rozwiniętych.

Czym jest wszawica i jak można się nią zarazić?

Wszawica nie jest chorobą skóry, tylko pasożytem bytującym na owłosionej skórze głowy i nie zawsze jest oznaką braku higieny. Zarazić możemy się w każdym wieku, chociaż najczęściej narażone są dzieci i młodzież. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, domy pomocy społecznej czy noclegownie.
Tym uporczywym pasożytem możemy zarazić się w kontakcie bezpośrednim lub poprzez kontakt pośredni, np. stosowanie wspólnych grzebieni, szczotek, pościeli, ubrań, pluszowych zabawek czy nakryć głowy.

Objawy

Pierwszy objaw to notoryczne swędzenie skóry głowy. Ma ono miejsce głównie w miejscach występowania pasożytów, czyli w okolicach skroni, potylicy, za uszami. Skóra na głowie oraz na linii włosów może być zaczerwieniona, z licznymi zadrapaniami, małymi rankami. Przerwanie ciągłości skóry może powodować stany zapalne, a w ostateczności zakażenia bakteryjne i/lub grzybicze.

Jak pozbyć się niechcianych gości?

Wszy nie znoszą zapachu lawendy, drzewa herbacianego, eukaliptusa i goździka. Ponadto w/w olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania w przeciwdziałaniu wszawicy:

  • Olejek Maleuluca (drzewo herbaciane) – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, ma silne działanie antyseptyczne (dezynfekcyjne);
  • Olejek Lavender (lawenda) – łagodzi podrażnienia skóry, wspomaga procesy regeneracji uszkodzonego naskórka,
  • Olejek Clove (goździk) – wykazuje silne działanie antyseptyczne oraz przeciwbólowe
  • Olejek Eucalyptus (eukaliptus) – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i oczyszczająco.

Wybieramy jeden olejek lub kilka i działamy w następujący sposób:

  • dodajemy do codziennej dozy szamponu i odżywki (1-2 krople)
  • skrapiamy grzebienie i szczotki (1-2 krople)
  • wlewamy 2-3 krople do butelki z rozpylaczem, rozcieńczamy z wodą używając do spryskiwania skóry głowy, wypranych pościeli, dywanów, ręczników, pluszowych zabawek, odzieży, czapek i szalików
  • dodajemy do prania (2-3 krople)
  • aplikujemy na gumki do włosów i spinki (1 kropla)
  • rozcieńczamy olejek eteryczny z olejem nośnikowym (np. rafinowany olej kokosowy) wcieramy za uszami, na kark i skronie (proporcja 1:3, czyli jedna kropla olejku eterycznego na 3 krople oleju nośnikowego)
  • chusteczki nasączamy olejkiem i wkładamy do szaf z ubraniami, do kieszeni kurtek, odzieży (1-2 krople)
    Pamiętajmy, aby olejki eteryczne w miarę możliwości łączyć ze sobą lub używać ich naprzemiennie – wówczas wzmacniamy efekt i działamy wielokierunkowo. Oczywiście regularność i systematyczność w stosowaniu olejków to podstawa – wtedy wszy i powikłania nie mają szans 🙂

Jeśli chcesz wiedzieć jak kupować olejki po najlepszej cenie, zajrzyj tutaj

Zwalczaj i zapobiegaj wszawice naturalnie!
Scroll to top