ROZMARYN – Rosmarinium officinalis

Rozmaryn to aromatyczny, wiecznie zielony krzew, który jest często wykorzystywany w świecie kulinarnym. Czczony w czasach starożytnych w kulturze greckiej, rzymskiej, egipskiej i hebrajskiej rozmaryn ma mnóstwo zastosowań. Dzięki pobudzającemu, ziołowemu zapachowi rozmaryn często znajduje zastosowanie poza kuchnią, np. w aromaterapii i masażu leczniczym. Bogaty w przeciwutleniacze olejek rozmarynowy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trawienie. Olejek rozmarynowy usuwa dezorientację i łagodzi uczucie napięcia.
Łacińska nazwa rozmarynu to „rosa morza” i zgodnie ze swoją nazwą rozmaryn rośnie dziko na brzegach morza w całym basenie Morza Śródziemnego.

Korzyści ze stosowania olejku z rozmarynu

Zdrowy układ trawienny
Ponieważ olej rozmarynowy może być korzystny dla wspierania zdrowego trawienia, ludzie zwykle używają go wewnętrznie. Dodaj kilka kropli oleju rozmarynowego do kapsułki wegetariańskiej lub szklanki wody. Możesz również dodać krople lub dwie do potraw mięsnych.

Zdrowy układ oddechowy
Jeśli złapałaś/złapałeś katar lub kaszel olejek z rozmarynu morze przynieść Ci ulgę w oddychaniu. Rozetrzyj krople w dłoniach, następnie zbliż je do twarzy i wdychaj głęboko olejek przez kilka minut. Możesz również wziąć kilka kropli olejku i rozmieszać je z dowolnym olejem nośnikowym, następnie wsmarować go w klatkę piersiowa i plecy.

Właściwości odnawiające i odmładzające
Chemiczny skład olejku z rozmarynu sprawia, że ​​działa zarówno energetyzująco, jak i uziemiająco. Pod koniec długiego dnia skorzystaj z odnawiających właściwości olejku rozmarynowego, dodając go do ciepłej kąpieli z innymi olejkami odmładzającymi, takimi jak olej z kadzidłowca.

Właściwości przeciwutleniające
Gdy jest stosowany wewnętrznie, olejek eteryczny z rozmarynu ma właściwości przeciwutleniające. Jak więc stosować olejek eteryczny z rozmarynu, aby czerpać korzyści wewnętrzne? Dodaj go do swojej ulubionej potrawy mięsnej lub marynaty, aby zwiększyć wsparcie antyoksydacyjne. Olej rozmarynowy dobrze łączy się z kurczakiem, jagnięciną, wieprzowiną i ziemniakami, a potrzebujesz tylko krople lub dwie, aby uzyskać oczekiwany smak. Dodatek ekstraktu z rozmarynu do mięsa znacznie spowalnia procesy utleniania, więc zapobiega niekorzystnym zmianom oksydacyjnym, dodatkowo poprawiając zapach wyrobów mięsnych.

Zewnętrznie w schorzeniach reumatycznych
Ma działanie przeciwbólowe (rozszerzając naczynia włoskowate powoduje lepsze ukrwienie). Przypisuje się mu działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

Naturalnie odstrasza owady
Większość owadów nie lubi zapachu rozmarynu, co czyni go korzystną rośliną ogrodową.

Wspiera zdrową skórę głowy
Szukasz sposobu na uzyskanie pełnej, zdrowo wyglądającej skóry głowy? Olejek eteryczny z rozmarynu jest pomocnym dodatkiem do produktów do skóry i włosów dzięki łagodnym właściwościom myjącym. W celu stymulującego masażu skóry głowy zmieszaj olejek rozmarynowy z olejem melaleuca( drzewo herbaciane) i olejem bazyliowym i pozostaw na włosach przez 15 minut przed umyciem włosów.

Sposoby użycia

Dyfuzja: Użyj trzech do czterech kropel.
Jako dodatek kulinarny: Rozcieńcz jedną kroplę w 125 ml płynu.
Stosowanie miejscowe: Do masażu wymieszaj 5 kropli z 10 ml oleju nośnego.
Do kąpieli dodaj 5 kropli z 5 ml oleju nośnego.
Naturalny perfum: W buteleczce roll on wymieszaj 1 kroplę na 10 kropli frakcjonowanego oleju kokosowego i używaj jak często sobie życzysz na nadgarstki i za uszami. 🙂

Wspaniałego używania.

ROZMARYN – Rosmarinium officinalis
Scroll to top