Dobranoc… czyli o olejkach na dobry i spokojny sen i nie tylko 😉

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych:

  • zaburzenia nastroju
  • utrudnione skupienie uwagi
  • spowolnienie reakcji
  • spadek motywacji
  • przecenianie swoich umiejętności i podwyższoną skłonność do podejmowania ryzyka
  • spadek zdolności twórczego myślenia i umiejętności podejmowania złożonych decyzji
  • Długotrwała (ok. tygodnia) deprywacja snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie.
  • Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów, w tym cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają nieprawidłowe (zarażone wirusem lub zmienione nowotworowo) komórki.

Ponadto sen ma duże znaczenie dla pamięci i efektywnego funkcjonowania mózgu. Krótki sen szczególnie upośledza funkcjonowanie mózgu i może przyczyniać się do problemów z zapamiętywaniem oraz koncentracją.

CIEKAWOSTKA:  Wśród nastoletnich uczniów najwyższe oceny mają zwykle ci, którzy się wysypiają. Licealiści i licealistki, które podczas weekendów kładą się spać dużo później, niż w czasie dni nauki, nie dość, że często mają gorsze oceny, to jeszcze skarżą się na senność, depresyjny nastrój i inne problemy.

Czy Ty też masz notoryczne lub okresowe problemy ze snem? Jesteś podenerwowany? Twoje dziecko budzi się w nocy kilkukrotnie, jest przez to rozdrażnione w ciągu dnia?

Jeśli tak to przedstawiam Ci rewelacyjne rozwiązanie!

W pierwszej kolejności senna pomoc dla naszych pociech, czyli:

Calmer Restful Blend

połączenie najbardziej znanych i sprawdzonych olejków eterycznych o działaniu łagodzącym, regenerującym, uspokajającym oraz wyciszającym. Zawiera w sobie olejki eteryczne z lawendy, ylang-ylang, rumianu rzymskiego, australijskiego drzewa sandałowego. Mieszanka ta poprawia nie tylko długość, ale i jakość snu dziecka.

STOSOWANIE:

    • na podeszwy stóp dziecka
    • wewnętrzna strona nadgarstków
    • za uszami
    • skronie

Odpowiednikiem w/w mieszanki dla dorosłych jest:

 Serenity (spokój) 

w jego skład wchodzą olejki z lawendy, drzewa cedrowego, liści drzewa Ho, ylang-ylang, majeranku, rumianu rzymskiego, wetiwery, wanilii i drzewa sandałowego.

Jak sama nazwa wskazuje Serenity pomaga stworzyć spokojny nastrój przed snem. Działa uspokajająco, kojąco, ułatwia zasypianie i spokojny sen.

STOSOWANIE:

    • 3-4 krople do dyfuzora w sypialni
    • 10 kropli na 100ml wody do butelki z atomizerem aby spryskać pościel/poduszki
    • 1-2 krople do kąpieli
    • 1-2 krople wymieszane z olejem nośnikowym na skronie, kark, nadgarstki lub serce.

CIEKAWOSTKA:  Serenity jest też bardzo pomocny w bólach głowy, w stanach nadmiernego, emocjonalnego wzburzenia, czy stanach lękowych.

I oczywiście niezastąpiony olejek lawendowy, który jest podstawą wyżej opisanych mieszanek. Olejek lawendowy ma wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim uspokaja, relaksuje, łagodzi napięcia emocjonalne, ułatwia zasypianie, ale również ma inne działanie które nie są związane ze snem.

Lawenda

jest szeroko wykorzystywana w pielęgnacji – poprawia wygląd i kondycję skóry, zwalcza jej drobne niedoskonałości, łagodzi podrażnienia. Ponadto wspiera i przyspiesza procesy gojenia się ran, otarć a nawet oparzeń – w tym posłonecznych. Ponadto olejek lawendowy zmniejsza widoczność blizn, a w okresie letnim pomoże nam odstraszyć owady i złagodzi objawy ukąszeń.

CIEKAWOSTKA: Olejku eterycznego z lawendy można używać również do odświeżania garderoby – jako środek zapachowy oraz jako składnik naturalnego płynu do zmiękczania tkanin. Aromat lawendy świetnie sprawdza się w kuchni 😊 jest idealny nie tylko przy słodkich wypiekach, ale również nadaje się do wytrawnych potraw.

Jak widać nie bez powodu olejek lawendowy jest flagowym produktem doTERRA.

Chcesz wiedzieć więcej?  Skontaktuj się ze mną!

Dobranoc… czyli o olejkach na dobry i spokojny sen i nie tylko 😉
Scroll to top